Virtuální kuchyně aneb jak správný foodie pracuje s fotkami na Instagramu

Zveřejňování dobrot na talíři se na Instagramu stalo už jistou samozřejmostí. Trend tzv. foodies vznikl na základě sdílení chutně vypadajících pokrmů, především při návštěvě zajímavých restaurací, či destinací. V průběhu letních měsíců se snad každý z nás podívá do míst, ve kterých se podávají gurmánské lokální speciality. Jak vyfotit jídlo tak, aby bylo opravdu k nakousnutí? Dodržujte následující kroky a sledujte narůstající počet followerů vašeho účtu!

1. Pozor na světlo

Foťte ve dne. Denní světlo je pro focení nejlepší a jen těžko se něčím nahrazuje. Předem si určete místo, kde budete fotit a snažte se, ať je co nejblíže u okna. Naproti oknu světlo odrazte. Máte-li fotografickou clonu, jste ve výhodě, ale postačí i zrcátko, kousek alobalu, nebo papírová čtvrtka. Světlo se tak odrazí i na druhou polovinu talíře a fotka bude vypadat skvěle. Jestliže se stane,
že musíte fotit za svitu žárovek, využijte režimu úprav pro vyvážení bílé.

 

2. Pravidlo třetin

Co se týče kompozice celé fotografie, nezapomeňte na tzv. pravidlo třetin. Pokud fotíte jeden pokrm, neumisťujte ho přímo do středu fotky, ale snažte se, aby hlavní perspektiva zabrala pouze třetinu fotografie. Zbytek by mělo tvořit jednoduché pozadí, případně nerušivé dekorace.

clanek12_1.jpg

 

3. Zvolte správný úhel

Doporučujeme fotit objekt z úhlu, který by se naskytl konzumentovi před jídlem. Zabírejte jídlo přímo tak, jako když ho číšník postaví před vás na stůl. Nebraňte se však ani experimentům a zkoušejte různé úhly, kterými najdete tu pravou pozici pro daný chod.

 

4. Použijte rekvizity

Chcete-li k zachycení pokrmu použít rekvizity, promyslete si je již předem. Při focení jídla musíte být často rychlí, proto se vám příprava vyplatí a později ji jistě oceníte. Jídlo vypadá lépe, když k němu něco drobného přidáte, například ubrousek, příbor, nebo sklenici. Konečný dojem působí živěji a realističtěji. Nic se ale nemá přehánět, proto i v tomto případě dodržujte rčení všeho s mírou.

clanek12_2.jpg

 

5. Pozor na pozadí

Pozadí je důležitým prvkem, který celkové vnímání fotografie umocňuje, proto se na něj vyplatí myslet. Za jídlo si nastavte jednobarevné (nejlépe bílé) pozadí. Použijte list papíru, nebo otočené plastové prostíraní, které lehce podepřete. Stejně jako u rekvizit, promýšlejte a fotku nepřeplácejte. Prohlédněte si weby, kuchařky, časopisy a hledejte inspiraci. Nezapomeňte, že vše musí být čisté.

 

6. Jak pracovat s foťákem

Při focení vždy zaostřete na samotné jídlo. Mnoho foťáků již zaostřuje automaticky, a to dokonce i na mobilu. Dávno už neplatí, že s telefonem nepořídíte fotku jako ze zrcadlovky. Naopak. Ke snímání vašeho jídla je ideální právě smartphone, který máte vždy při ruce. Fotky také můžete jednoduše upravovat nebo je vylepšit speciálními filtry, které jsou vhodné přímo pro fotografie jídel. Díky tomu dostanou snímky pořádnou šťávu!

 

Jakmile své gastronomické obrázky dotvoříte, nezapomeňte je sdílet na Instagramu s hastagem #dodejletustavu. Více info se dozvíte již brzy! Více info se dozvíte již brzy! Startujeme 31.7. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.