10 nezbytností každého zkušeného cestovatele

Hurá! Konečně nastal den, kdy balíte kufry, zamykáte byt, nasedáte do auta a vyrážíte na cestu. V předodjezdovém shonu ale můžete jednoduše něco zapomenout. Vyhněte se problémům a předem si připravte seznam věcí, které jsou na cestě za dobrodružstvím nepostradatelné. Kromě samozřejmostí jako jsou doklady nebo mobil, přihoďte do cestovní tašky také náhradní pasové fotky.

1. To nejdůležitější mějte při sobě

Před vycestováním se vyplatí investice do příruční tašky. Ani pánové nejsou výjimkou, hoďte předsudky za hlavu a za dobrodružstvím vyrazte vybaveni menší kabelou nebo trendy ledvinkou, která se opět vrací do módy. Právě do ní se totiž nejbezpečněji schovají doklady o pojištění, pas, občanský a řidičský průkaz, peníze, platební karta nebo případné informace o odletu či ubytování. Pokud vyrážíte do zahraničí, dejte pozor na odlišné měny a před odjezdem navštivte směnárnu, minimálně na začátku cesty se vám cash v místní měně bude hodit. Těm, kteří chtějí ušetřit, se budou hodit nepoužité pasové fotografie. Některá města totiž nabízejí výhodnější jízdné, ale jen s tamější průkazkou. Se správně velikou fotkou si ji zařídíte raz dva, a pak už můžete osedlat místní MHD.

2. Neztraťte kontakt

Mít při sobě mobilní telefon je v dnešní době nutností. Kromě spojení s kontakty, poslouží jako navigace, plánovač výletů, budík, čtečka, překladač, a to nemluvíme o nesčetných možnostech skvělých aplikací  a internetu. Bez energie vám však váš miláček bude k ničemu. Nezapomeňte tedy ani na příslušenství, jako je nabíječka, powerbanka nebo sluchátka.

800_02.png

 3. Když přijde mlsná

Sladké bonbony nebo žvýkačky se prostě neztratí. Každý to známe, stačí otevřít pytlík cukrátek a kamarádi, co by chtěli ochutnat, se najdou všude. Laskominy navíc pomohou od zalehnutých uší při létání nebo dlouhé jízdě. Oceníte je i kdykoli během dne pro osvěžení dechu nebo když vás začne honit mlsná.

 4. Svačina jako od maminky

Letištní kontrola je nemilosrdná a do letadla vás s pitím prostě nepustí. Nedostatek tekutin a žízeň je však neúprosná, a tak často nezbyde nic jiného než zakoupit balenou vodu v automatech za odbavovací halou. Na roadtripech naštěstí žádná taková omezení řešit nemusíte. Do kufru kromě zásoby tekutin přidejte i tašku s pořádnou svačinou.  Ať už cestujete na čtyřech kolech, vzduchem nebo po vodě, určitě vám zachutnají oříšky, čerstvé nebo sušené ovoce, sušené maso nebo proteinové tyčinky. Jako nouzové řešení vám takováto malá zásoba může opravdu pomoci.

5. I cesta může být zábava

Dlouhé cesty bývají pěkně nudné. Ačkoliv sedíte v pohodlných sedačkách, po několika hodinách spánku se někomu dřímat už nechce, a co pak? I když to nemusí být váš případ, raději se na dlouhé chvíle vybavte. Čas zkrátíte časopisem, dobrou knihou, kartami, cestovními hrami nebo třeba muzikou. Jestli se vám při čtení v autě dělá špatně, nezoufejte, stáhněte si do telefonu audioknihu a odpočiňte si u jejího poslechu.

6. Buďte připraveni

I na výpravě za sluníčkem vás může potkat bouřka. Nezapomeňte se tedy vhodně vybavit. Před deštěm a větrem ochrání funkční softshellová bunda, v klimatizovaném letadle nebo autě se bude hodit velký šátek, do kterého se pohodlně zachumláte.  Navíc ho později můžete využít i jako provizorní pokrývku hlavy nebo plážové pareo. Sluneční paprsky však nejlépe usměrníte kvalitním opalovacím krémem a oči ochráníte slunečními brýlemi.  

1920_02.png

 

 7. KPZ správného cestovatele

Každý protřelý cestovatel u sebe vždy nosí nůž, ideálně multifunkční. Na výpravách za dobrodružstvím ho v batůžku často schovávají i ženy. Vedle něj se pak do batohu vejde i čelovka. Nikde není psáno, že v noci nemohou vypadnout pojistky nebo že se za tmy neporouchá auto. A pak se světlo opravdu hodí. V outdoorových obchodech seženete kromě klasických čelovek a baterek i ty na manuální nebo solárním dobíjení.

 8. Kdyby bylo zle…

Bolesti hlavy, zubů nebo svalů dokáží dost nepříjemně překvapit a zkazit celý výlet. Sbalte si proto s sebou malou lékárničku, kde by kromě léků proti bolesti a alergické reakci, neměla chybět ani desinfekce na drobná poranění a náplasti. Hodit se ale mohou i obvazy, léky proti nevolnosti, zánětu, zvýšené teplotě nebo spreje proti mykóze. Při cestě do neprobádaných končin a rozvojových států myslete také na to, že žádný prášek nenahradí očkování, a před odjezdem raději zajděte na konzultaci k lékaři.   

 9. Hygiena je základ

Kosmetická taštička není jen výsadou žen. Základy hygieny by měl dodržovat každý. Naprostou nutností kartáček a zubní pasta. Vedle ní doporučujeme přibalit krém na suchou pokožku či balzám na rty (volte ten s UV faktorem). Naštěstí je pro zapomnětlivce na každém letišti obchod, kde si základní hygienické potřeby může dokoupit. Stejně tak nějakou drogerii najdete i v běžných turistických destinacích. Sice se pak možná budete muset trochu plácnout přes kapsu, ale jak se říká, když musíš, tak musíš.

10. Kapesníčky nejen pro paničky

Jen si to představte. Jedete po dálnici, široko daleko žádný kloudný sjezd, odpočívadla plná kamionů a vy to prostě už nemůžete vydržet. Naštěstí se na obzoru objeví benzinka. Jenže záchod je buď zamčený, špinavý nebo chybí to základní, totiž toaletní papír. A to se pak kapesníčky hodí. Přibalte si kromě klasických i ty vlhčené a navrch antibakteriální gel. Vaše výbava tak bude dokonalá!

 

Rada nad zlato: Vždy si předem rozmyslete, co opravdu potřebujete, a bez čeho se naopak během cesty obejdete. Když bude třeba, základní věci si můžete téměř vždy a všude dokoupit. Neplatí to ale o očkování, platném pasu nebo hotovosti v cizí měně. Nebuďte tedy zbrklí, abyste si cestu mohli patřičně žít!

 

 

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.